Wielu z nas właściwie nie zdaje sobie sprawy z tego, że odkładający się na naszych zębach osad i kamień nazębny jest jedną z głównych przyczyn chorób zębów. Nieprawidłowa higiena jamy ustnej powoduje, że kamień powstaje znacznie szybciej. Jeśli dojdzie do tego częste picie kawy lub herbaty, zwłaszcza zielonej oraz palenie papierosów, to jesteśmy jeszcze bardziej zagrożeni!
Usuwanie kamienia nazębnego to konieczność!
Największym niebezpieczeństwem nie jest sam osad czy kamień nazębny, lecz bakterie, które się w nich gromadzą. To właśnie te bakterie mogą powodować przebarwienia zębów, chorobę dziąseł, czyli parodontozę oraz co najgorsze mogą wywoływać ogniska próchnicy. Często osad i płytka nazębna są praktycznie niewidoczne, lecz pozostają nadal bardzo groźne. Dlatego warto uczęszczać na regularne wizyty u stomatologa, który jako pierwszy rozpozna tworzący się kamień nazębny i zaproponuje nam jego usuniecie.

Odbywa się ono za pomocą metody skalingu. Jest to metoda, która ma bardzo wiele form. Tradycyjną jest metoda konwencjonalna, gdy stomatolog używa specjalnego skalera ręcznego, który przypomina swym wyglądem niewielkie dłuto. To właśnie nim, ręcznie usuwa widoczny kamień i płytkę bakteryjną. Jednak bardziej skuteczną i nowocześniejszą metodą jest laser lub stosowanie specjalnych ultradźwięków. Co najważniejsze zabieg jest zupełnie bezbolesny. W wielu przypadkach stomatolog przed rozpoczęciem leczenia może zastosować specjalne środki chemiczne. Ich zadaniem jest zmiękczenie kamienia oraz piaskowanie, czyli polewanie wodą pod wysokim ciśnieniem wraz z drobinkami piasku.
Usuwanie kamienia nazębnego a implanty stomatologiczne
Dla pacjentów posiadających implanty stomatologiczne Wrocław, regularne usuwanie kamienia nazębnego ma fundamentalne znaczenie. Chociaż implanty same w sobie nie ulegają próchnicy, to są one tak samo, a nawet bardziej, podatne na osadzanie się płytki nazębnej i kamienia w okolicy dziąseł. To natomiast może prowadzić do poważnych komplikacji, takich jak:
- Mukozyt okołoimplantacyjny. Stan zapalny błony śluzowej wokół implantu, podobny do zapalenia dziąseł.
- Periimplantitis (zapalenie okołoimplantacyjne). Jeśli mukozyt nie jest leczony, może przekształcić się w poważne zapalenie obejmujące również kość otaczającą implant. Jest to stan zbliżony do paradontozy i może prowadzić do utraty implantu.
Dlatego też, regularne wizyty higienizacyjne, w tym profesjonalne usuwanie kamienia nazębnego (skaling) i piaskowanie, są niezbędne dla długoterminowego sukcesu i trwałości implantów. Podczas zabiegu higienistka stomatologiczna używa specjalnych narzędzi i technik, bezpiecznych dla powierzchni implantów, aby dokładnie oczyścić obszar wokół nich.
Profesjonalna higiena jamy ustnej, połączona z dokładnym czyszczeniem zębów w domu, jest najlepszą gwarancją zdrowia Twoich dziąseł, naturalnych zębów oraz stabilności i estetyki implantów.
Dbaj o swój uśmiech kompleksowo! Zapraszamy na profesjonalną higienizację – umów wizytę już dziś i ciesz się zdrowiem jamy ustnej na długie lata.